"[...] Az embereknek nem volna szabad egyszerűen más forrásból származó energiára sem építeniük. A magenergia végletesen veszélyes magas entrópiával ajándékozza meg a Földet plutónium formájában. De a napenergia közvetlen hasznosítása sem diadalmenet, mert a napkollektorok létrehozásához igen sok anyag és fosszilis energia szükséges.
Georgescu-Rogen nem zárta ki annak lehetőségét, hogy egy szép napon valamilyen "új prométheuszi innováció" kiszélesíti az emberek létalapjait. De addig is egy "bioökonómiai minimális programot" javasol az entrópiaemelkedés folyamatának lassítása céljából. Meglehetősen utópikus, amit ajánl: véget kell vetni a háborúknak és a fegyvergyártásnak, le kell mondani a divatról és az extravagáns fogyasztási cikkekről... Az ipari országoknak elfogadható életszínvonalat kellene lehetővé tenniük a fejlődő orzságok számára, és a világ népességét olyan szintre kellene beállítani, amely szerves földműveléssel élelmezhető.
Alighanem Georgescu-Roegen pesszimizmusa az, amivel széles körben felkeltette az érdeklődést. Sok kollégája nagyra becsüli, de a tudósok közössége széles ívben elkerüli. Sokan a "világvég" prófétáját látják benne. Annyi bizonyo, hogy Georgescu-Roegen felkészítette a gazdaságtant szemléletmódjának korszakalkotó váltására: nem az a lényeg, hogy a jólétet növeljük, hanem az, hogy az életünk alapjainak okozott kárt a minimumra szorítsuk le."
(Nicholas Georgescu-Roegen-ről - 3.)
2009.04.07. 15:56 Rege Ata
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://regeata.blog.hu/api/trackback/id/tr656253126
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.